Warning: putenv() has been disabled for security reasons in /web/htdocs3/findieselsk/home/www/wp-content/plugins/googleanalytics/googleanalytics.php on line 41
INVEST – Findiesel

INVEST


Máte záujem investovať,
no nemáte na to veľa peňazí ani čas ?


Vieme ako na to. Poradíme Vám.
ZISTI VIAC

Môžete investovať jednorázovo alebo pravidelne /forma sporenia/.  Na začiatok však postačí, ak si urobíte prehľad investičných možností, ich výhod a nevýhod.

Do čoho môžem investovať?
Aká je ponuka pre bežného človeka – investora na Slovensku?

 • Sporiace účty
 • Zaistené vklady a fondy
 • Podielové fondy
 • ETF fondy
 • Akcie
 • Dlhopisy
 • Nehnuteľnosti

Čo sa deje s Vašimi peniazmi v banke sa pozrite v tomto videu. 

 


Sporiace účty 

Aj keď chcete začať investovať, nezahoďte do koša klasické sporiace účty. Na začiatok dodržujte pravidlo: nebuďte zbrklí investori. Než si poriadne naštudujete a vyskúšate „skutočné investičné možnosti“, treba mať peniaze niekde uložené.

Vhodný je štandardný bankový sporiaci účet, z ktorého si môžete kedykoľvek vytiahnuť peniaze a zainvestovať ich, lenže na takomto účte sa peniaze zhodnocujú minimálne.
Veľmi dobrým nástrojom sú sporiace produkty poisťovní. Fungujú ako bežný bankový účet /vklad, výber, príkazy cez internet/, no ich nesporná výhoda je, že zhodnotenie sa štandardne pohybuje od 2%.  Bežne niektoré dosahujú aj viac ako 7% za rok.


Zaistené vklady a fondy

Zaistené vklady a fondy ešte nikdy nikomu nič nezarobili. Ponúkajú síce garanciu istiny a teoreticky neobmedzený výnos, ale v realite drvivá väčšina z nich zarobí menej ako termínovaný vklad s rovnako dlhou viazanosťou.

Zaistené vklady aj fondy sú postavené ako skladačka konzervatívnej zložky a špekulatívneho opčného mechanizmu. Konzervatívna zložka (napríklad dlhopisy) slúži na to, aby zachovala garantovanú sumu – zaistila investíciu zospodu. Špekulatívna časť je zložená z opcií (alebo investičných certifikátov) a slúži na to, aby zarobila s potenciálom vysokého výnosu.

V praxi však zaistené vklady a fondy dokázali len jedno: veľmi dobre sa predávali, pretože u klientov bánk vyvolali ilúziu vysokého výnosu s garanciou. Keďže v realite garantované ilúzie nezafungovali, nič sa nestane, ak na túto skupinu „investícií“ zabudnete.


Podielové fondy

Podielové fondy sú zatracované z dvoch dôvodov. Po prvé ich čiastočne nahradili ETF fondy a po druhé ľudia majú s fondami zlú skúsenosť:

 1. Na fondoch sa ľudia spálili po kupónovej privatizácii (vytunelované investičné fondy však neboli to isté ako dnešné podielové fondy)
 2. V roku 2008 zažili investori opäť sklamanie z akciových fondov, keď sa cez krízu akciové fondy zrútili o desiatky percent.

Podielové fondy ako také sú dobrý investičný nástroj. Môžete využiť konzervatívne peňažné fondy, dlhopisové, alebo naj-volatilnejšie akciové fondy.

To, či pri fondoch zarobíte, prerobíte a koľko, závisí od toho, aké fondy si vyberiete a od načasovania (nikdy neinvestujem na vrchole investičnej bubliny). Takéto info by mal sledovať Váš finančný poradca.

Pri porovnaní podielových fondov s ETF fondami zistíme, že podielové fondy sa najviac oplatia pri nižších investovaných sumách a pri pravidelnom investovaní:

 • Pri pravidelnom sporení do 100 eur mesačne nenájdete lacnejšiu možnosť, ako investovať do akcií, než sú podielové fondy
 • Pri nepravidelnom investovaní súm do 1000 eur sa ešte stále poplatkovo vyplácajú aj bežné podielové fondy

ETF fondy

ETF fondy nahradili to, čomu sa niekedy hovorilo indexové podielové fondy. ETF fondy sú zvyčajne akciové indexové fondy, ktoré sa obchodujú na burze. Nekupujete ich teda od sprostredkovateľa, ale na burze. Ich hlavnými výhodami sú:

 1. Rýchlosť vysporiadania obchodu (zainvestované máte ihneď po zadaní pokynu)
 2. Poplatok za nákup cez online brokera nie je percentuálny, ale fixne vysoký (5 – 10 eur za obchod)

Fixná výška poplatku je výhodná pri vyšších sumách. Či investujete 1000 eur alebo 5000 eur, ak má online broker poplatok 5 eur, platí pre obidve investované sumy. Z toho tiež vyplýva, že ETF fondy sa neoplatia pri nižších sumách (rádovo pod 1000 eur) a pri pravidelnom sporení malých súm.

Možnosť zarobiť alebo prerobiť je pri ETF fondoch v podstate rovnaká ako pri akciových fondoch. Musíte si vybrať správny trh (správny index) a musíte mať dobré načasovanie (neinvestovať na vrchole). ETF fondy vám teda nedávajú výhodu v zmysle kvalitnejšieho a výnosnejšieho produktu. Výhoda je len v rýchlosti vysporiadania pokynu a v štruktúre poplatkov.


Akcie

Akcie sú oproti podielovým a ETF fondom „čistá forma investovania“. Pri akciových fondoch investujete kolektívne – správca fondu nakúpi akcie za vás. Nemusíme si nahovárať, že by väčšina ľudstva mohla mať lepšie investorské schopnosti ako priemerný manažér fondu.

Akcie obchodované na burze nie sú nič iné ako podiely vo firmách. Akciová spoločnosť vstúpi na burzu (ako napríklad Facebook, Tesla, Linkedin, Trivago v nedávnej dobe) a jej podiely sa na nej začnú obchodovať.

Podstatný rozdiel medzi akciami na burze a akciami súkromných firiem je vo volatilite cien. Ceny akcií na burze lietajú hore dole niekedy až desiatky percent. Naproti tomu podiel v súkromnej firme sa nikde neobchoduje a má len takú hodnotu, akú mu prisudzuje jeho majiteľ, prípadne záujemca o kúpu firmy.

Najväčšie dva rozdiely medzi akciami na burze a podielom v súkromnej firme sú:

 • Volatilita – výkyvy cien akcií na burze pri privátnych firmách neexistujú
 • Súkromnú firmu máte vo vlastných rukách, môžete sa do nej pozrieť, skontrolovať ju fyzicky, prípadne ak ste v nej výkonný manažér, tak ju môžete aj riadiť

Pre čistého investora-nepodnikateľa môžu byť tieto dva rozdiely veľkou výhodou. Volatilitu, teda výkyvy cien, môžete využiť tak, že pri poklese cien akcií na burze môžete výhodne investovať. Ak ste skôr investor ako manažér a podnikateľ, bude vám vyhovovať, že podniky obchodované na burze majú svoj manažment, ktorý firmu riadi. Vy sa nemusíte rozhodovať, kam firma smeruje. Nemusíte riadiť jej zamestnancov ani jej  každodenný chod. Akciový investor má len dve hlavné úlohy:

1. Rozhodnúť sa, či je cena akcií podniku výhodná a následne investovať

2. Následne firmu sledovať a rozhodovať sa, či bude akcie naďalej držať alebo ich predá.

Ak porovnám akcie a akciové fondy, tak fondy sú pre človeka, ktorý nemá veľké skúsenosti s investovaním. Akcie sú pre investora, ktorý má viac času a chuti skúmať firmy obchodované na burze.

Poplatkovo sú akcie drahšie ako fondy aj ETF fondy hlavne pri malých sumách. Cez online brokera kúpite jeden titul s poplatkom približne 5 – 10 eur. Ak chcete kúpiť spolu 20 titulov, na poplatkoch za nákup necháte 100 eur a viac. Z hľadiska poplatkov sa do akcií oplatí investovať pri sumách od 10 000 eur.


Dlhopisy

Dlhopisy (nazývané aj obligácie) sú veľmi podobné akciám, až na ten rozdiel, že kúpou dlhopisu sa nestávate podielnikom vo firme, ale jej veriteľom. Firme teda ako majiteľ dlhopisu požičiavate peniaze (neposkytujete kapitál za podiel na zisku ako pri akciách).

Dlhopisy sú na Slovensku pomerne obľúbená investícia. Slováci sa jej neboja zrejme preto, lebo s dlhopismi ešte nezažili žiadnu významnú negatívnu udalosť. A na prvý pohľad sa dlhopisy zdajú byť veľmi jednoduché a bezpečné.

Investícia do dlhopisu pripomína termínovaný vklad. Investujem 5000 eur na 5 rokov s vyplácaným kupónom 5 % ročne. Jednoduché nie? Treba si však uvedomiť, že keď kúpim dlhopis, tak som fakticky požičal konkrétnej firme 5000 eur za 5-percentný úrok.

Ako mám zistiť či je 5-percentný úrok dostatočne vysoký? Ako mám zistiť, aké kreditné riziko nesie dlhopis? V akej finančnej kondícii je emitent dlhopisu, ktorému mám požičať svoje peniaze za 5-percentný úrok?

Ak som hovoril, že investícia do dlhopisov je veľmi podobná investícií do akcií, myslel som na to, že pri oboch by ste si mali urobiť finančnú analýzu. Predtým, než sa rozhodnete investovať do akcií alebo dlhopisov konkrétnej firmy, túto firmu by ste si mali zanalyzovať. Pri dlhopisoch sa musíte rozhodnúť, či je ponúkaný úrok dostatočne vysoký vzhľadom na kreditné riziko spoločnosti. Ak totiž emitent nebude schopný plniť svoje záväzky, investovanú sumu na konci obdobia neuvidím.

Najrozumnejšie je poradiť sa s Vašim finančným poradcom, ktorý Vás už vie nasmerovať správnym smerom.


Nehnuteľnosti

Nehnuteľnosti sú u Slovákov obľúbenou formou investície.  Do roku 2008 ceny realít u nás stúpali. V roku 2009 však klesli zhruba o 12 % a odvtedy každý rok mierne klesajú.

Rast alebo pokles ceny však u realít nie je jediná zložkou výnosu. Pokles od roku 2009 sa mohol investorovi vrátiť cez inkasované nájomné. Oproti akciám majú nehnuteľnosti jednu nevýhodu. Ak z akcií dostanete dividendu, táto dividenda je už očistená od všetkých nákladov, drahý manažment firmy a podobne. Dividendový výnos je skrátka váš „čistý zisk pred zdanením“.

Ak inkasujete výnos z prenájmu nehnuteľnosti, z hrubého nájmu ešte musíte odpočítať:

 • Služby a energie, ktoré sú zahrnuté v nájomnom
 • Náklady na opravy, údržbu a obnovu zariadenia a nehnuteľnosti samotnej
 •  Neobsadenosť nehnuteľnosti pri striedaní nájomníkov
 • Prípadná provízia realitke pri striedaní nájomníkov
 • Pri rekreačných nehnuteľnostiach (chaty a apartmány) aj inzerciu na a ostatné náklady na získavanie nájomníkov/zákazníkov

A to sme ešte nezapočítali čas a prácu strávenú pri týchto činnostiach. Nehnuteľnosti sú prácnosťou náročnejšie ako investícia do akcií, ale zároveň menej časovo náročné ako podnikanie (prevádzkovanie penziónu, hotelu a podobne).


To, či sa v investovaní prikloníte k nehnuteľnostiam alebo skôr k akciám alebo fondom, závisí viac od emócií ako od rozumu. Ľudia si zvyčajne vyberú takú investíciu, ktorá je im sympatickejšia. Nech vám už city (alebo rozum) radia ktorýkoľvek smer, na začiatok investujte radšej pomalšie a s rozvahou.

Tiež jednoduché, či nie?

Týmto všetkým Vás vieme previesť k Vašej spokojnosti. Ušetríte čas, nervy a určite aj peniaze.